Brak rowerów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Facebook Śląska Inicjatywa Rowerowa zauważyła że w projekcie Strategii Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia nie pojawiły się sprawy dotyczące rowerów. Nikt nie pomyślał o ścieżkach rowerowych łączących miasta Metropolii.

Oto list jaki Ś.I.R. wystosował do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego:

Szanowni Państwo,
z ogromnym rozczarowaniem musimy stwierdzić, że w projekcie Strategii Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia" niemal całkowicie pominięto rower. Jest to dla nas o tyle zastanawiające, że Strategia ma być kompleksową wizją obejmującą wszystkie dziedziny życia w regionie, a rozwój infrastruktury komunikacyjnej przedstawiono tam jako główny element scalający Metropolię.
Rower nie pojawia się ani w kontekście komunikacyjnym, ani w dziale dotyczącym ochrony środowiska, ani jako element ważny dla poprawy zdrowia i kondycji fizycznej mieszkańców Silesii.
Tymczasem w wielu europejskich miastach tworzy się setki (!) kilometrów dróg rowerowych. Powstają rządowe programy wspierania ruchu rowerowego, a do grona "rowerowych metropolii" obok Kopenhagi, Amsterdamu czy Berlina dołączyły Paryż, Barcelona, Praga… Udział rowerzystów w ruchu drogowym sięga tam nawet 40 %.
Na obszarze GZM także można stworzyć system rowerowy z prawdziwego zdarzenia. Z jednej strony jest najbardziej zurbanizowanym regionem w Polsce, z drugiej - ma fantastyczne tereny rekreacyjne z parkami, lasami, jeziorami… Rower może być więc doskonałym uzupełnieniem systemu komunikacyjnego w miastach Związku i równocześnie służyć do uprawiania aktywnej turystyki…
Silesia ma jeszcze jeden atut. Często zupełnie niedoceniony. Posiada mianowicie rozległą infrastrukturę komunikacyjną stworzoną na potrzeby przemysłu, dziś w znacznej części nieużywaną i niszczejącą… A więc nasypy kolejowe, mosty, wiadukty… Włączenie ich w system rowerowy wydaje się zupełnie naturalne. W Niemczech w Zagłębiu Ruhry zbudowano w ten sposób 700 (siedemset!) kilometrów połączonych ze sobą tras rowerowych w znacznej części wykorzystując poprzemysłową infrastrukturę.
Z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy ?narodziny? Silesii i teraz pierwsze Jej kroki. Zdajemy sobie sprawę jaki ogrom prac wiąże się z tym przedsięwzięciem. Wiemy też, że są to działania zupełnie pionierskie w skali kraju. Tym bardziej chcemy zwrócić uwagę Państwa na rower, jako ważny element całej polityki komunikacyjnej w regionie. Wierzymy, że nasz list przyczyni się do uzupełnienia Strategii Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia".

Ze swojej strony deklarujemy naszą pełną gotowość współpracy i chęć zaangażowania się w dalsze prace nad projektem i w jego realizację.

Z poważaniem

Śląska Inicjatywa Rowerowa

Alex Kopia, Robert Jędrzejczak, Artur Pawłowski, Dariusz J. Kawecki - członkowie Zarządu ŚIR.

Czy jednak nie jest za późno…?

olo81olo81 09 Nov 2009 17:54
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +

Aby dodać wypowiedz wymagamy maila i jakiejś ksywki, możesz też zapisać się »dołącz«

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License