"Dookoła Polski" - wyprawa rowerowa

Facebook Już dawno, bo w wieku trzynastu lat, w mojej głowie zakiełkował pomysł, by kiedyś objechać nasz kraj dookoła. To co wtedy było czymś odległym i niemal niemożliwym do zrealizowania ma szansę stać się faktem już wkrótce. Dziś mając 25 lat i u boku takie osoby jak moją kochaną dziewczynę Asię, przyjaciela Mateusza oraz Kingę i Łukasza, wiem że w tegoroczne wakacje zacznę razem z nimi realizować swoje marzenie! Tak pisze Piotr Stokłosa z Wrocławia.

Przejechanie rowerem Polski wzdłuż jej granic pozwoli na to, by niemal każdego dnia poruszać się wśród innych krajobrazów, innych ludzi, czy innej architektury. Przez trzydzieści dni jazdy dookoła naszego kraju mamy możliwość pokonać Bory Dolnośląskie, Karkonosze, Beskidy, Tatry, Bieszczady, Roztocze, Polesie, Podlasie, pojezierza, Mazury, Żuławy Wiślane, wybrzeże Bałtyku i masę innych krain geograficznych odwiedzając przy tym setki miast, miasteczek i wiosek. Wiemy, że to co uda nam się zobaczyć, zostanie w naszej pamięci do końca życia.

NASZE CELE

Naszym głównym celem jest pokonanie trasy jaką sobie wytyczyliśmy. Mamy na ten cel wygospodarowane 30 dni i w tym czasie musimy zrealizować nasz plan. Nie będzie to łatwe, bo odcinki dzienne będą oscylowały w granicach 125 kilometrów, wierzymy jednak że wszystko się uda. Pokonując na rowerach trasę biegnącą wzdłuż granic Polski będziemy propagować aktywne i zdrowe spędzanie wolnego czasu. Chcemy ludziom pokazać, że jazda na rowerze może być doskonałym sposobem na przemieszczanie się nawet na bardzo długich dystansach, co pozwala na dokładne poznawanie pięknych zakątków naszego kraju. Sami liczymy na to, że podczas naszej wyprawy odwiedzimy setki niezwykłych miejsc. To co zobaczymy uwiecznimy na zdjęciach, którymi po powrocie podzielimy się z bliskimi, znajomymi i wszystkimi osobami zainteresowanymi naszą wyprawą.

Rowerem-dookola-Polski.jpg

TRASA

Trasa jest wytyczona niemal w stu procentach wzdłuż granic Polski. Chcemy przejechać przez wszystkie miejscowości, które są wytypowane przez PTTK w regulaminie Rajdu Kolarskiego Dookoła Polski. Nasza trasa została jednak nieco zmodyfikowana, tak by odpowiadała naszym potrzebom. Jej łączna długość powinna wynieść nie więcej niż 3900 kilometrów, które chcemy pokonać w ciągu 30 dni to daje średnio 130 kilometrów dystansu dziennego. Podczas przejeżdżania tego dystansu będziemy także się wspinać na górskie przełęcze i inne liczne wzniesienia, które napotkamy na trasie, w efekcie w ciągu całej wyprawy pokonamy w sumie około 28300 metrów przewyższenia.

Na początku chcemy przejechać najcięższą część trasy, a więc pokonać góry. Następnie wschodnią granicą udamy się na północ, by jadąc wzdłuż wybrzeża znaleźć się w Międzyzdrojach, z których zostanie już stosunkowo niewiele kilometrów do zakończenia naszej przygody. Zdajemy sobie sprawę z tego, że stawiamy przed sobą ciężkie wyzwanie ale jesteśmy dobrej myśli. Rower to przecież nasza pasja i sposób na życie. Dołożymy więc wszelkich starań, by spełnić nasze marzenie i objechać Polskę dookoła w ciągu trzydziestu dni.

DP-mapatrasy-1.jpg

UCZESTNICY

Całą trasę chce przejechać łącznie pięć osób.
Są to dwie dziewczyny:
Joanna Zabielska z Wrocławia
Kinga Rogozińska ze Zduńskiej Woli
oraz trzech chłopaków, którzy spróbują dotrzymać im tempa:
Piotr Stokłosa (Młynarz) z Jasienia (obecnie Wrocław)
Mateusz Jamrozik (Matys) z Żar
Łukasz Sompoliński z Łodzi
Oprócz tego składu na trasie będą pojawiać się też znajomi i przyjaciele wspomnianej piątki. Na dziś dzień na pewno będą to:
Monika Kosmala (Kosma) z Dąbrowy Górniczej
Jacek Paszke z Poznania

WSPARCIE

Nasza wyprawa spotkała się z ciepłym przyjęciem przez władze lokalne, dzięki czemu udało nam się uzyskać patronat honorowy Burmistrzów Jasienia i Żar oraz Starosty Żarskiego. Projekt został poparty również przez Pana Senatora Władysława Sidorowicza, który jest Przewodniczącym Senackiej Komisji Zdrowia, propaguje on wśród wrocławian wykorzystywanie roweru jako środka transportu w mieście.

Zdobyliśmy również liczny patronat medialny. Współpracując z różnymi mediami udaje nam się promować nasze przedsięwzięcie. Dzięki temu trafiamy do wielu odbiorców, którzy mogą poznać nasz pomysł na spędzenie wakacji przy wykorzystaniu roweru. Niektórzy z naszych patronów będą starać się relacjonować nasze bieżące poczynania na trasie. Za ich pośrednictwem podzielimy się z wszystkim zainteresowanymi relacją z wyprawy, jak również zdjęciami z trasy.

Kilka osób i firm wsparło nas również sprzętowo. Sklep rowerowy Szumgum.com zasponsorował nam przyczepkę rowerową Extrawheel wraz z sakwami oraz udzielił nam dużego rabatu na pozostały asortyment, który ma w ofercie. Serwis społeczności rowerowej bikestats.pl pożyczył nam na czas wyprawy taką samą przyczepkę jaką otrzymaliśmy od Szumgum.com. Firma STOOR, będąca producentem odzieży sportowej, przekazała nam komplety odzieży termoaktywnej.

Nie byłoby też naszej wyprawy bez wsparcia i pomocy naszych rodziców, którzy pomagają nam jak tylko mogą. Cieszy, że projekt wyprawy dookoła Polski tak bardzo ich zainteresował i zaabsorbował.

DANE WYPRAWY

Data rozpoczęcia: 13. lipca 2009
Planowana data zakończenia: 11. sierpnia 2009
Początek i koniec trasy: Jasień (woj. lubuskie)
Długość trasy: 3750 km
Ilość uczestników: 5
Ilość gości na trasie: jeszcze niewiadomo ;)
Środek transportu: rower
Sposób przewożenia bagażu: sakwy przewożone na bagażnikach i przyczepkach
Noclegi: namiot, ewentualnie agroturystyka
Strona wyprawy: dookolapolski.xn.pl

Przez 30 dni jazdy będziemy spełniać swoje marzenie. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa będzie inspiracją dla innych, którzy czekają na spełnienie swoich.

W połowie sierpnia chcemy powiedzieć „udało się!” i cieszyć się z naszego sukcesu. Do tego jednak droga daleka, kręta i górzysta. Pokonamy ją jadąc na rowerach. My przecież uwielbiamy to robić! Więc musi się udać!

Trzymajcie kciuki!

Tekst i zdjęcia: Piotr Stokłosa

olo81olo81 05 Jul 2009 17:58
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +

Aby dodać wypowiedz wymagamy maila i jakiejś ksywki, możesz też zapisać się »dołącz«

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License