Rowerowy Sosnowiec w rowerowym Zagłębiu

Facebook W dniu 8 października br., w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, odbyła się konferencja zatytułowana Rowerowy Sosnowiec w rowerowym Zagłębiu, zorganizowana przez sosnowieckie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
https://wikizaglebie.pl/wiki/Rafa%C5%82_Sici%C5%84ski

Uczestniczyli w niej urzędnicy odpowiedzialni za budowę ścieżek, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz rowerzyści.

Przez blisko dwie godziny dyskutowaliśmy na temat istniejących tras rowerowych w mieście, a na przygotowanych fotografiach uczestnicy obejrzeli miejsca, które należy poprawić.

W tej części konferencji Prezes sosnowieckiego oddziału PTTK Stanisław Czekalski wskazywał na ograniczone możliwości korzystania z wałów przeciwpowodziowych, oraz na przeciągająca się batalie o przejęcie mostu w okolicy ulicy Ostrogórskiej, które blokują przedłużenie trasy od ulicy Sobieskiego do Trójkąta Trzech Cesarzy. Pan Prezes uznał za kluczowe budowę ścieżek rowerowych o szerokości 2-3 metry.

Naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym Urzędu Miejskiego Wojciech Guzik w Sosnowcu obiecał, że zgłoszone przez nas uwagi, m. in. nieprzejezdna ścieżka w Parku 100-lecia, zostaną wzięte pod uwagę i będą sukcesywnie poprawiane, wspomniał też o planowanym generalnym remoncie wiaduktu nad trasą DK86. Dodał również że środki finansowe są zabezpieczone również na pozostałe nie przejęte jeszcze przez miasto wiadukty i mosty.

W dalszej części spotkania zastanawialiśmy się nad budową nowych dróg rowerowych w mieście, Artur Szczepański, (po) Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zwracał uwagę na sprawy własnościowe gruntów oraz obiektów inżynieryjnych, które opóźniają rozpoczęcie inwestycji. Mówił również o mającym powstać harmonogramie prac związanych z budową tras rowerowych oraz współpracy z Wydziałem Inwestycji i Wydziałem Gospodarki Komunalnej.

Kolejnym tematem dyskusji było połączenie z miastami sąsiedzkimi i sposoby wykorzystania funduszy zewnętrznych przy finansowaniu infrastruktury rowerowej. W tym temacie najwięcej do powiedzenia miał Naczelnik Wydziału Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Będzinie, Sławomir Witek. Podkreślił on rolę organizacji samorządowych w kwestii planowania i realizacji tras rowerowych, docenił współprace FdZD Sosnowiec ze stroną administracyjną, przypomniał i podkreślił wpływ działań oddolnych takich jak zorganizowana przez nas Zagłębiowska Masa Krytyczna. Przypomniał koncepcje połączenia Sosnowca i Będzina trasami na bulwarach Czarnej Przemszy. Wymienił również kilka programów, w ramach których można ubiegać się o środki na tą drogi rowerowe.

Następnie obejrzeliśmy przykłady z innych krajów i miast, gdzie sieć tras rowerowych jest rozwinięta, przedstawiliśmy również najlepsze typy nawierzchni wykorzystywane przy budowie ścieżek oraz najlepsze rodzaje stojaków rowerowych. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły nowoczesne nawierzchnie z mieszanek mineralno – asfaltowych, wykorzystywane przy budowie tras rowerowych m. in. w Gdańsku. Duże wrażenie zrobiły też na zebranych przykłady z krajów skandynawskich. Na koniec uczestnicy spotkania ustali że będzie ono odbywało się cyklicznie.

Rafał Siciński

olo81olo81 20 Nov 2008 20:45
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +

Aby dodać wypowiedz wymagamy maila i jakiejś ksywki, możesz też zapisać się »dołącz«

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License