Zagłębiowska Masa Krytyczna

jest to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni. Jest to impreza niekomercyjna, organizowana przez ochotników chcących aby Zagłębie było przyjazne dla rowerzystów dzięki dobrowolnemu wsparciu jej uczestników.

ZMK to także wiele innych imprez rowerowych, happeningów, lobbing w urzędach i inne działania umożliwiające osiągnięcie założonych celów.

Nasza wizja:

Zagłębie Dąbrowskie miejscem przyjaznym rowerzystom,
w którym można swobodnie i bezpiecznie poruszać się na rowerze
oraz go bezpiecznie parkować.

Będziemy jeździć dopóki codzienna jazda rowerem po Zagłębiu nie będzie tak przyjemna i bezpieczna jak udział w naszej imprezie.

Nasze cele:

  • zwrócenie uwagi na obecność rowerów w mieście, o czym często zapominają urzędnicy podejmując różne decyzje
  • wykorzystywanie asfaltu jako podstawowej nawierzchni dróg rowerowych
  • powstanie spójnej sieci wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych, przejezdnych dla wszystkich typów rowerów oraz towarzyszącej im infrastruktury (np. parkingi)
  • utrzymywanie głównych ciągów rowerowych w stanie przejezdności przez cały rok (w zimę ruch rowerowy nie maleje po przyjściu pierwszych mrozów, ale dopiero po silnych opadach śniegu, gdy ścieżki są nieprzejezdne);
  • większy udział rowerów w ruchu ulicznym.

Poza naszymi głównymi postulatami, przy okazji naszych przejazdów staramy się promować wśród uczestników lampki rowerowe oraz elementy odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Jednym z naszych haseł jest: "Dosyć korków samochodowych, dziś jest korek rowerowy"!

Wszystkie nasze działania mogą się odbywać dzięki licznym ochotnikom (WŁĄCZ SIĘ) pomagającym w różnych koniecznych do wykonania zadaniach, takich jak rozwieszanie plakatów, promocja internetowa itd.

Pierwsza Masa Krytyczna odbyła się w San Francisco w 1992 roku, a w Warszawie w 1998, jednak większą popularność zaczęła zdobywać dopiero po zajściach w 2002r., dzięki którym została opisana (rozreklamowana) w prasie i o jej istnieniu dowiedzieli się kolejni rowerzyści.

Dzięki Masie zaczęły powoli zachodzić pozytywne zmiany w Warszawie - powolna, ale jednak poprawa jakości dróg rowerowych, możliwość przewożenia rowerów w komunikacji miejskiej (w dodatku za darmo), wola urzędników do współpracy z rowerzystami, powołanie Pełnomocnika Prezydenta M.St. Warszawy ds. Rozwoju Transportu Rowerowego, transport rowerowy stał się jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej w 2006r., w budżecie na 2007r. zapisano najwyższą jak do tej pory kwotę na infrastrukturę rowerową.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License