Mapa rowerowa

Jest to warstwa mapy OpenStreetMap tworzonej przez zwykłych ludzi, każdy może pomóc w jej tworzeniu. Dane jakie są umieszczone na serwerze osm można wyświetlać w różny sposób i dzięki temu mapa rowerowa ma wytłuszczone dane interesujące rowerzystów. Inne mapy oparte na danych osm mogą przedstawiać np: sieć komunikacji miejskiej itp. Warto też sprawdzić niemiecką nakładkę rowerową która ma świeże dane hikebikemap.de niestety mapa wyżej jest rzadko aktualizowana i czasami trzeba sporo czasu poczekać aż nasze dane zostaną pokazane.
Coraz więcej stron internetowych zaczyna korzystać z tych map a co za tym idzie coraz szybciej się rozwijają. Wielką zaletą jest ich otwartość i narzędzia edycyjne.

Edycja map osm

josm - Program jest napisany w języku java, działa na wszystkie podstawowe systemy windows, mac i linux. Służy do edycji danych zawartych na serwerze osm, wczytuje ślady gps, zawiera bardzo dużo szablonów ułatwiających oznaczanie, potrafi wczytać warstwy zdjęć satelitarnych z niektórych serwisów i co najważniejsze w dużej części jest po polsku.
Tutaj strona programu.
Instalator programu josm pod windows.
Pod linuxem powinien się znajdować w repozytoriach, na ubuntu wystarczy w wyszukiwarce managera pakietów wpisać josm.

Ślady GPS

W łatwy sposób można pomóc w rozwijaniu map wysyłając ślady GPS, wielu rowerzystów używa nawigacji GPS i może się przysłużyć w rozwijaniu map wysyłając swoje ślady.
Tutaj strona umożliwiająca wgrywanie wgrywarka śladów GPS

OsmAnd Nawigacja Android

osmand07.jpg

Powstała też darmowa nawigacja oparta na różnych mapach osm na telefony z systemem android. Mapę polski można ściągnąć w postaci wektorowej i zapisać na telefonie tak by nie korzystać z sieci w terenie, działa offline. To już działa a w raz z rozwojem sieci komórkowych, telefonów i samych map będzie na pewno działać jeszcze lepiej. OsmAnd w markecie Google

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License